Policejní Stát vs. vyšetřování Czechteku

Policejní Stát vs. vyšetřování Czechteku

07. 12. 2005  |  Autor: redakce  |  Komentáře (2)
V posledním týdnu jsme se opět mohli setkat s větší mediální aktivitou v kauze Czechtek. Pojicejní Stát iniciativně pořádá tuto sobotu v parku Kampa od 15hodin protestní akci, kde můžete vyjádřit svou nespokojenost s vyšetřováním tohoto zásahu.
PolicejniStat.cz pořádá tuto sobotu 10.12. v 15:00 krátký protestní happening. Účastníci vyjádří svoji nespokojenost se současným vyšetřováním zásahu na festivalu Czechtek 2005. Uskuteční se při příležitosti mezinárodního dne lidských práv v prostorách parku Kampa v Praze.

Velmi brzy po policejním zásahu proti účastníkům festivalu Czechtek 2005 bylo zřejmé, že nejtěžším úkolem bude dohnat odpovědné činitele a velitele zásahu k profesní odpovědnosti.

V posledním týdnu jsme se opět mohli setkat s větší mediální aktivitou v kauze Czechtek, především tak, jak další vývoj šetření zkresleně prezentoval Patrik Biskup v deníku Právo ve svém článku „Ombudsman: Postup policie na CzechTeku byl zákonný”. Možná právě toto je základem lepší mediální prezentace policie, jednoho z cílů policejního prezidenta Vladislava Husáka. Otakar Motejl informace Práva následně popřel ve své tiskové zprávě.

Inspekci ministra vnitra bylo svěřeno vyšetřování jednotlivých excesů policistů i zásahu jako celku přesto, že je často napadána za svoji provázanost na policii a nevůli vyšetřování dovést do zdárného konce. Naše Iniciativa nabídla Inspekci ministra vnitra spolupráci a průběžně jí poskytuje podklady k vyšetřování. „Účastníci bohužel popisují, jak během podávání vysvětlení jsou zastrašováni, jsou jim rozporovány jejich svědectví, vyšetřovatelé se chovají agresivně a nakonec jim je nabídnuto stažení trestního oznámení, ” říká David Čermák, koordinátor Iniciativy Policejnistat.CZ.

Inspekce ministra vnitra v tomto týdnu sdělila, že ani u čtyř policistů, kteří brutálně zbili na zemi ležícího Jana P., není podezření z trestného činu. „Je to neuvěřitelné, mají video, kde je jasné, že jsem se nijak neprovinil. Policisté mě napadli bez důvodu a chovali se jak zvířata!” sdělil Iniciativě Jan P., který má informaci zatím pouze z médií. „Je evidentní, že je dáno důvodné podezření ze spáchani několika trestných činů ze strany konkrétních zasahujících policistu. Zůstává otázkou, z jakého důvodu Inspekce tyto policisty kryje. Jedná se o příklad policejní zvůle, která nemá v právním státě místo, ” doplnila advokátka Klára Slámová.

Policie trvá na verzi, že veškerá pochybení byly maximálně excesy jednotlivých policistů. Pokud bychom na tuto verzi – čistě teoreticky - přistoupili, proč stále není ani jeden policista vyšetřován?

Nesouhlasíme se současným stavem vyšetřování, kdy mezi obviněnými jsou pouze účastníci festivalu Czechtek. Policisté se odpovědnosti vyhýbají, ačkoli je jejich chování dokumentováno na desítkách hodin videozáznamů a tisících fotek. Proti 10 účastníkům je v současné době vedeno trestní řízeni, tři účastníci jsou již obžalováni a v případě jednoho byl již vydán trestní příkaz. Pochybnosti o důvodech a zákonnosti policejního zásahu vyjádřili ochránci lidských práv, Amnesty International, Helsinský výbor, Horní komora parlamentu, prezident Václav Klaus a další.

Zveme Vás tímto v sobotu 10.12.2005 od 15:00 do parku Kampa. Vzhledem k venkovním teplotám bude program happeningu zkrácen pouze na 20 minut. Zveme všechny, kteří nesouhlasí dosavadním průběhem vyšetřování zásahu. Nezapomeňte, že Vás na Kampě nikdo nezastoupí.

2 KOMENTÁŘE
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:

07. 12. 2005 | 22:31:25
+0 | -0
no ja kazdopadne ani neocekaval ze neco zmeni, maximalne ze potrestaji par pesaku ale ani to neudelali :-(
marek
07. 12. 2005 | 17:16:16
+0 | -0
štve mě, jak lidi rychle zapomínaj. Nejdřív to byli tisíce lidí a ted tipuju, ze jich prijde jen pár set. Proč? vzdyt jsme zatim nedosahli toho, za co jsme v srpnu protestovali :-(
NOVÉ SOUTĚŽE
MUSIC INFINITY
1 x 2 vstupy
HOT SINCE 82
2 x 1 vstup
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika