Chorvatská post-metalová jednička Emphasis přijede do Brna

Chorvatská post-metalová jednička Emphasis přijede do Brna

10. 04. 2018  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Chorvatští průkopníci post-metalu Emphasis přivezou do Brna atmosférickou show plnou instrumentálních ploch a naléhavých vokálů inspirovaných slovanským folklorem. 14. května vystoupí na Flédě s živou verzí alba Black.Mother.Earth, jenž chorvatská kritika označila za jednu z nejlepších domácích desek loňského roku. Jihoslovanské kolegy na pódiu uvedou brněnští Vertical.
Milovníky instrumentální vyspělosti post-metalu s řadou odkazů na filmy, literaturu a mystiku čeká koncert chorvatského průkopníka stylu. Post-metal se na tamní hudební scéně objevuje poprvé v roce 2000 a Emphasis se v roce 2007 stávají jeho nejvýznamnějším představitelem. Do mezinárodního povědomí se čtveřice z městečka Čakovec dostala jako předkapela Caspian a pg.lost. Otevřeně se hlásí k inspiraci českou legendou post-metalu Lvmen, jenž se loni velkolepě vrátila na pódia.
 

Svým třetím a nejpropracovanějším albem Black.Mother.Earth (2017) kapela navazuje na předchozí nahrávku Gliding Over All (2013), v níž jasně definovala svůj výraz a inovativní zvuk a předznamenala budoucí vývoj kompozic a aranží. Čitelné melodické linky, těžké riffy a kreativní samply osmi skladeb vyvrcholily v neobvyklé písni Mura, která je poctou rodnému kraji členů kapely, nejsevernějšímu cípu Chorvatska Mezimuří. V ní se poprvé objevily silné ženské vokály členek místního folklórního souboru, které znovu slyšíme v úvodní skladbě aktuálního alba Black.Mother.Earth.
 
Jeho název je anglickým překladem jména knihy chorvatského autora Kristiana Novaka Črna mati zemla (2013). Black.Mother.Earth otevírá meditativní skladba Muna, jenž připomíná dávné pohanské obřady Slovanů, s ženským chórem v podání čtyř vokalistek Kristiny Štebih, Ivy Korunek, Aleksandry a Ivy Trupkovic. Na ni navazuje záměrně kontrastující píseň Iam s těžkým zastřeným hlasem frontmana Danka Žgance. Na rozdíl od své debutové nahrávky Elements Of Morrow (2008), která byla spíš hudebním experimentem s prvky heavy metalu, post-rocku a math-rocku než soudržným hudebním celkem, na poslední desce Emphasis přesně ví, co dělají, když promyšleně balancují mezi agresivními a melancholickým pasážemi, smrtelným tichem a hlukem k zbláznění, což návštěvníkům jejich koncertů způsobuje husí kůži.

Předkapelu chorvatských souputníků zajistí brněnská post-metalová formace Vertikal hrající ve složení Vojtěch Ledvina (kytara, zpěv), Jan Holas (kytary), David Přichystal (baskytara) a Vít Pavelka (bicí). Koncem loňského roku skupina vydala své první dlouhohrající album One (2017).

Dodal: Sabina Coufalová, klub Fléda
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

EMPHASIS

Pondělí 14. 5. 2018
Vystupují:
Emphasis (HR) & Vertikal
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
NOVÉ SOUTĚŽE
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika