Weichentechnikk v rozhovoru

Weichentechnikk v rozhovoru

24. 04. 2007  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
První ze šňůry rozhovorů k červnové Apokalypse Water Gate je hned s jedním z nejzajímavějších hostů, Weichentechnikkem.  Jistě se z něho dozvíte několik zajímavostí. 
Ahoj. Nad první otázkou našeho rozhovoru k Apokalypse jsem nemusela moc dlouho přemýšlet. Už jednou jsi měl na této akci hrát, přesněji, na podzim loňského roku. Můžeš nám, prosím, říct, proč jsi tenkrát nepřijel?
Ten den, 17.11., byl pro mě opravdu hodně zlý. Byl jsem v nemocnici, kam jsem se dostal poté, co jsem doma v chodbě zkolaboval. Bylo to fakt šílený, bál jsem se, že už nikdy nebudu moct hrát. Diagnóza totiž nebyla nejlepší, doktoři mě varovali, že to může být rakovina (která to nakonec naštěstí není). To mě ale naprosto zničilo a zdevastovalo. Chci se moc všem omluvit, že jsem nepřijel, ale osud to tak zavinil – s ničím takovým jsem vůbec nepočítal. Alespoň ta nemoc udeřila před akcí a ne během ní, to by bylo asi pak daleko horší…Celá situace byla určitě pro promotéry hodně nepříjemná, zvlášť když se po mně shánělo celé Německo a nikdo nic nevěděl.
 
Mnoho lidí bylo tvou nepřítomností velmi zklamáno. V podstatě to byl jediný důvod kritiky, která se poté na Apokalypsu snesla, to znamená, že se lidé na tvé vystoupení hodně těší. Jak to vnímáš, nestaví tě to do pozice, že je nesmíš zklamat?
Určitě se chci ukázat „v lepším světle“. Zahraji tracky, které jsem zatím nikdy nikde nehrál a určitě i produkci, kterou se chystám vydat na novém albu až na podzim tohoto roku.
 
Jsi představitel velmi rychlého hardtechna. Jak bys svůj styl popsal? A proč takto tvrdě? V jednom rozhovoru jsi psal, že se pohybuješ až na hranici hardcore techna...
Ve skutečnosti ani sám nevím, proč vlastně tak tvrdě…zkrátka se to tak nějak „stalo“. Pro mě je tento styl přísunem té největší energie, o kterou se rád dělím s publikem. Ohledně hardcoru – je mnoho stylů HC, já osobně si beru inspiraci z industrialu, který má hodně blízko k Hard Technu.

weichentechnikk
 
Na Apokalypse budeš vystupovat po boku Moniky Kruse, Christiana Fischera a Dj Murphyho. Co si o těchto djs myslíš? Resp. jak se ti líbí line-up tohoto dílu? A kdo je ti hudebně nejblíž?
Line-up je skvělý, ostatně stejně jako minule. Jako producent se těším na Moniku Kruse, protože ona je opravdu velká kapacita, která dělala a dělá skladby, na které tancují lidé po celém světě. A hlavně je vždy nadčasová. Ale nejvíc se tě těším na Murphyho, až uvidím a uslyším ty famózní triky, které umí. A nejblíže je mi právě asi Murphy, když ke konci svého setu trochu zrychlí.
 
V poslední době se velmi často diskutuje o budoucnosti hardtechna. Dokonce jeden z djs, kteří budou s tebou hrát na Apo, konkrétně Mario Ranieri, při svém posledním vystoupení v ČR ukázal, že trochu zpomaluje. Jak to máš ty? Jsi přístupný změně stylu, nebo věříš v budoucnost toho, co hraješ.
Mario byl vždy považován za jednoho z nejvíce kreativních producentů v této oblasti. Vždy dokázal hodně experimentovat. Ale jsou zde i jiní Hard Techno DJs, kteří zpomalují, protože se chtějí více přiblížit komerčnější hudbě. Upřímně řeknu, že u takových mě ta jejich změna stylu až tak nemrzí. Na taneční scéně je i tak hodně skvělých Hard Techno DJs a producentů, kteří tuto hudbu milují a kteří se nestarají o to, co je momentálně „in“. Jak už jsem se zmínil, Hard Techno má blízko k industrialu a ten nabízí tolik nových možností, které se dají v Hard Technu uplatnit. Myslím, že budoucnost Hard Techna je v tuto chvíli daleko jasnější.
 
Jak to vlastně vypadá na taneční scéně ve tvé zemi? Co se hraje v klubech, na velikých akcích, kdo vítězí v anketách v mediích, apod? Jaké postavení tam má styl, který presentuješ?
Obecně – taneční scéna v Německu hodně utrpěla, když MTV a VIVA začaly hrát elektronickou hudbu. Takže ta skutečná „scéna“ je dnes mnohem menší. Ale třeba kluby, jako jsou Butan nebo Fusion jsou stále plné. Také ve východním Německu se pořádají dobré party ve starých továrních halách. A ankety a DJ soutěže nesluduju. Hodně se v nich podvádí.
 
Kromě djingu se věnuješ i produkci. V prvním rozhovoru k Apokalypse jsi povídal, že pracuješ na nových věcech. Můžeš tedy prozradit, co nového od té doby vzniklo? Čím jsi při skládání hudby ovlivněn a nakolik se přizpůsobuješ momentálním trendům?
Pracuji na spoustě nových věcech. Právě jsem vydal Resistence EP na Artillery 13 (vyšla v dubnu) a zároveň připravuji své nové album. Album bude zahrnovat širší spektrum stylů, je to pro mě hodně osobní projekt, takže mi zabere hodně času. A ovlivnit se nechám v podstatě čímkoliv, jakýmkoliv zvukem nebo tím, co mi vytváří nějakou náladu, pocit. To je důležité.
 
Kdyby sis měl vybrat jediného dje nebo producenta, o kterém budeš moci říct, že ti nějakým způsobem pomohl, ukázal cestu, nebo dal inspiraci, kdo by to byl? Komu jsi ve své kariéře nejvíce zavázán?
Nejdůležitějším člověkem v mém životě je pro mě moje budoucí žena Laura.:) S ohledem k práci mi v mých začátcích hodně pomohl DJ Amok, který se dodnes stará o má hraní a je mi stále velkou oporou.
 
A co Waldhaus – stále ještě spolupracujete, nebo jste se vydali každý na své sólové dráhy? Pokud ano, proč?
Stále spolu hodně děláme, ale zároveň oba dáváme hodně úsilí a energie do vlastních sólových drah.
 
Myslíš si, že je důležité mít v této profesi někoho, kdo ti takto pomáhá? Nakolik vlastně záleží na talentu každého z vás...je možné se prosadit jen díky němu? Nebo je nutné mít něco navíc.
Je fajn, když ti lidé pomáhají, proto, že jsi dobrý. Někteří lidé dosáhli slávy snáze, protože znají ty správné lidi. To je něco, co mě hodně štve.
 
Co pro tebe znamená slovo hardtechno? A jaký význam má pro tebe slovo techno?
Osobně dávám přednost výrazu „Hard Techno“ – tak to bylo původně požíváno a zažito v UK. Německá výslovnost a schopnost cokoliv „zkomolit“ z toho nakonec udělala „hart techno“, což zní dost hrozně. Němečtí producenti tedy začali psát tento výraz dohromady, jako jedno slovo. Tento style pak přerostl do často poněkud monotónního podání, kdy producenti vydávají jeden 80s bootleg za druhým… Já mám rád své vlastní techno, které nechci řadit k žádným stylům – je to tvrdá hudba, která je ale stále techno, ne „naspeedované“ 80s disco.
 
A opravdu poslední otázka...Jak se vlastně těšíš na Apokalypsu?
Na tohle se mě neptejte, já vám to předvedu na místě!
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

APOKALYPSA WATER GATE

Pátek 22. 6. 2007
Vstup: 349/449 kČ
Vystupují:
Monika Kruse (de), Weichentechnikk, Christian Fisher vs DJ Murphy, Ian Void, Mario Ranieri, Cmeen, Scorn, Jerry, Misa Salacova, Orbith, Dan Cooley, Loutka, Roman Rai, Axiom, Airto
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
SOUTĚŽTE
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika