Zoomujeme na Johana Gielena

Zoomujeme na Johana Gielena

07. 12. 2008  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Holandský zvuk či holandská škola, tento pojem se dotýká širokého spektra taneční hudby a zahrnuje disco, house, techno i hard core. V současné době to platí především u stylu uplifting trance, jehož je Nizozemsko světovou velmocí. Citadela Flashback uvítá poprvé na Moravě osobnost, která patří k naprosté špičce svého oboru: DJ a producent Johan Gielen.
Narodil se s vinylem v ruce
Blonďatý matador taneční scény Johan Gielen se narodil roku 1968 v Belgii, většinu života však prožil v Nizozemsku a ačkoli údajně nemá holandský pas, považuje se vlastně za Holanďana. Jak sám prozrazuje v jednom rozhovoru, s malými singly si pohrával už jako šestiletý kluk a hudbu jako dar od přírody v sobě cítil odmalička. Svůj první set odehrál ve svých 17 letech a postupně se propracovával přes mladická ilegální rádia až na první parties. Díky svému talentu brzy nato začal hrát v předních klubech po celém Nizozemsku.

johan gielen

Gielen producent a remixér
První vinyly s jeho jménem spatřily světlo světa roku 1991. Na belgickém labelu Dance Opera vyšel maxisingl projektu Daydreamer s názvem Happy Dreams, pod kterým je podepsán Johan Gielen a Johan van der Meer. O rok později také oficiálně počíná svou činnost produkčního a remixéra a počet jeho releasů začíná dramaticky vzrůstat. Celkový počet nahrávek, které stvořil nebo pomáhal vytvářet, dávno přesáhl stovku. Pokud započítáme i nespočet desek, které vyšly jako whitelabel, máme před sebou jednoho z nejplodnějších producentů vůbec. Gielen byl a je součástí velkého množství projektů (jmenujme např. Airscape, Balearic Bill, Abnea, Rave Crusader, Svenson & Gielen, T-Phobia či Voodoo Suite). Remixuje jak Paul Van Dyka či Chicane, tak i např. Scooter, Vengaboys nebo Boy George. Loni bodoval s hitem Magnitude a v letošním roce vydal například úspěšný vinyl Okinawa Sunset.

Japonská a americká zkušenost
Největším zlomem jeho kariéry byl rok 1995, kdy na dva roky mění své sídlo z Amsterdamu na Tokio. Dva roky v Japonsku považuje za svoji dosud nejlepší životní zkušenost a zdá se, že také Japonci udělali dobrou zkušenost s Gielenem. Sami majitelé prestižního klubu Velfarre mu zde totiž nabídli pravidelnou rezidenturu. Gielen v Japonsku hodně čerpal nové znalosti a především přemýšlel o sobě a o své budoucnosti. Po návratu se naplno zapojil do dění na nizozemské scéně a spoluprací se slavnou agenturou a labelem ID&T odstartoval kariéru světového DJe. O dost mladší je Gielenův zážitek ze stále se rozvíjející americké trance scény. Jak prohlásil, lidé v Americe jsou velmi otevření v předávání energie a reakcích na DJovo umění bavit. Svou noc, kdy hrál v Los Angeles, považuje za jednu nejlepších v životě.

Mr. Trance Energy
Další z Gielenových přezdívek, odkazující na jednu z legendárních holandských pravidelných megaparties, jejímž byl Gielen dlouholetým symbolem. Kromě toho je Gielen znám také svou úžasnou prací s publikem. Potrpí si na předávání energie a společně s publikem předvádí jediný pulsující organismus poháněný kolektivním transem. V jeho případě se tedy spíš hodí nazývat jej performerem, tedy skutečným umělcem, který se při svém setu odevzdává lidem před sebou a ne jen trpně točí kotouče. Dokáže přesně vycítit dobu, kdy je potřeba mezi energickou uplifting palbu vložit známý popěvek nebo hit a tím vyhnat atmosféru výš a výš. Tiesto je pro něj kámoš, podobně jako další pojmy holandské scény - Ferry Corsten nebo Marco V.

Ten co plave s delfíny
Johan Gielen je extravagantním člověkem, podobně jako snad všichni ti, kteří zasvětili svůj život hudbě. Snad v žádném rozhovoru nechybí otázka na jeho plavání s delfíny. Fakt je ten, že miluje potápění a podle svých slov s delfíny komunikuje. Jak říká, když k vám pod vodou připlave delfín, dá vám to obrovské množství energie a pocit něčeho velmi zvláštního. Ovšem nejlepší je osobní zkušenost, protože něco takového se prý nedá vysvětlit. Ponořit se do světa společných zážitků bude moci každý, kdo nevynechá vystoupení Johana Gielena na lednové Citadele Flashback. Čekejte ryzí trance z Holandska od mistra svého oboru.

Dodal: Dalin Vajčner, Citadela Production
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

CITADELA

Pátek 23. 1. 2009
Vstup: Předprodej 449, na místě 549 Kč
Vystupují:
Sebastien Leger, Karrote, Richard Durand, Johan Gielen, Michal Poliak, Orbith, Click Joe, Toky vs. Boss, Breeth, Mayla, Grinning, Luho a cara
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika