Kytara napříč žánry 2013

Kytara napříč žánry 2013

01. 08. 2013  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Vydatnější porci argentinského tanga a výběr toho nejlepšího z domácí scény nabídne letos posluchačům v Praze i dalších městech tradiční festival Kytara napříč žánry. Představí spoluhráče Paula McCartneyho z Wings, hvězdu flamenca Tomatita i argentinské tango.
V letošním programu se tak skví například Escolaso Guitarra Tango Trío a dále dva výteční američtí kytaristé: v Čechách dobře známý Italo-Američan Peppino D’Agostino a také kytarista širokého stylového záběru Laurence Juber, bývalý spoluhráč Paula McCartneyho ze skupiny Wings. Vystoupí také profesor HAMU Milan Zelenka se svým synem. 10. výročí vzniku oslaví na festivalu skupina Njorek a německá skupina Malbrook s nejlepším evropským hráčem na mandolu Wolfgangem Meyeringem.

1. prosince pak festival vyvrcholí v Divadle Hybernia koncertem jednoho z velikánů flamenca Tomatita s kapelou, který přiveze do Prahy program vycházející z jeho letošního alba „Soy Flamenco“ a také výtečnou tanečnici Palomu Fantovou.
 

Jednou z letošních novinek je večer věnovaný filmové produkci. Česká režisérka Kateřina Hager představí dokument „Děti flamenka“, který pojednává o dvou dětských hvězdách flamenka ze Španělska. Jeden z protagonistů dokumentu Amos Lora je divákům dobře známý z loňského ročníku festivalu.

Mezi 13. říjnem a 1. prosincem zahrají interpreti kromě pražských koncertních síní a klubů také v Benešově, Táboře, Varnsdorfu, Černošicích, Dolní Poustevně i v německém Eubabrunnu a Drážďanech. „Jsme rádi, že opět můžeme vedle koncertu velké hvězdy flamenca, jakou bezesporu Tomatito je, představit další neméně zajímavé hudebníky. Nejen v Praze, ale i v menších městech a atypických prostorách, mnohdy účinkující překvapí nebývale vřelé a vstřícné přijetí,“ říká Stanislav Barek, zakladatel festivalu Kytara napříč žánry.

Vstupenky na pražské koncerty Kytary napříč žánry bude možné od poloviny srpna zakoupit v sítích Ticketportal a Ticketstream. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.

Po devíti letech se do Prahy vrací světoznámý španělský kytarista José Fernándes Torres „TOMATITO“, který patří dnes vedle Paca de Lucíi mezi nejrespektovanější světové interprety flamenca. Narodil se v Almeríi 20. srpna 1958 do rodiny s rozvětvenou dlouhodobou hudební tradicí. Vyrostl při zvucích kytary svého otce zvaného „Tomate“ a děda Miguela Tomate, jeho strýcem je další legendární kytarista Niňo Miguela.

Tomatito - Fernandes Torres

Rodina se v jeho dvanácti letech přestěhovala z Almerie do Malagy, kde začal kariéru hraním ve vyhlášených flamencových klubech. Záhy se setkává s otcem moderního flamenka Paco de Lucíou a hlavně s legendárním zpěvákem Camarónem de la Isla, s nímž jej svázala osmnáctiletá spolupráce, která měla na Tomatitův umělecký vývoj zcela zásadní vliv.

Rozsáhlá diskografie s Camerónem a turné po celém světě Tomatita představila jako špičkového hráče flamenca a navíc v osmdesátých letech začíná také komponovat. Smrt jeho učitele a souputníka v roce 1992 znamenala na čas přerušení Tomatitových veřejných aktivit, ale po čase se vrací na pódia i do studií s novou skupinou a pokračuje v úspěšné kariéře. S velkými úspěchy hrál například ve Švýcarsku, Holandsku, Jižní Americe a také v Japonsku. Ve Španělsku vystupoval například s Frankem Sinatrou a Eltonem Johnem.

V roce 1987 natočil své první album „Rosa del Amor“, v roce 1997 vyšlo kritikou nejlépe hodnocené album „Guitara Gitana“. Později nahrával s takovými velikány světové hudby, jako jsou Joan Bibioni, Larry Coryel nebo Birelli Lagren, spolupracoval s Chickem Coreou nebo Johnem McLaughlinem, z nichž mnozí se na Kytaře napříč žánry představili v minulosti.

Tomatito byl v roce 1997 ve Španělsku oceněn cenou „Madela de Platade Andalucía“. Je dvojnásobným držitelem Latin Grammy, za hudbu k filmu Tonyho Gatlifa Vengo obdržel v roce 2001 také Césara.

Jeho šest alb patří k pilířům moderního flamenca, to poslední s názvem "Soy Flamenco" představí Tomatito ve stejnojmenném koncertním programu s tanečnicí Palomou Fantovou v pražském Divadle Hybernia 1. prosince.

Dodal: Michaela Braná, SMART Communication s.r.o.
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

KYTARA NAPŘÍČ ŽÁNRY

Neděle 1. 12. 2013
Vystupují:
Tomatito se skupinou a tanečnicí Palomou Fantovou (E)
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
NOVÉ SOUTĚŽE
PETE TONG, Roxy
1 x 2 vstupy
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2020   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika