Built To Spill zahrají ve Futuru

Built To Spill zahrají ve Futuru

07. 10. 2018  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Built To Spill je americká indie rocková kapela z Idaho, která doposud vydala osm studiových alb a stala se legendou. Jejich dosud poslední album se nazývá Untethered Moon a vyšlo 21. dubna 2015. Na rok 2019 si však kapela naplánovala turné, při kterém 18.května vystoupí také v pražském Futuru.
Doug Martsch, původně zpěvák a kytarista kapely Treepeople, založil Built to Spill v roce 1992 s Brettem Netsonem a Ralfem Youtzem. Martsch později v rozhovoru sdělil, že chce pro každé nové album obměňovat sestavu kapely. Po vydání první desky Ultimate Alternative Wavers v roce 1993 byli Netson a Youtz na novém albu z roku 1994 There's Nothing Wrong with Love vystřídáni Brettem Nelsonem a Andy Cappsem. Následovala kompilace The Normal Years s oběma sestavami a v roce 1996 EP Built to Spill Caustic Resin s kapelou Caustic Resin.

Built To Spill

Martsch v roce 1995 podepsal smouvu s Warner Bros. Records, která mu vyhrazovala nevšední práva umělecky kontrolovat vznik alb Built to Spill. V roce 1997 vydávají album Perfect from Now On v sestavě Martsch, Nelson, Netson a Scott Plouf. Perfect from Now On bylo nadšeně přijato kritikou a stalo se milníkem amerického indie rocku. Martsch před vydáním nové desky udělal z Nelsona a Ploufa stálé členy skupiny a v roce 1999 vydávají další úspěšné album Keep It Like a Secret, které bylo nejen úspěšné v odborném tisku , ale vedlo si skvěle i komerčně. Deska Live vyšla v roce 2000 a páté studiové album Ancient Melodies of the Future v roce 2001.

V roce 2002 Martsch vydal své sólové album Now You Know výrazně ovlivněné blues a folkem. Podnikl delší turné na podporu své desky a skupina se na tuto dobu odmlčela.

Po návratu celé kapely a dvouletem koncertování v letech 2002 až 2004 se 150 koncerty Built to Spill vydávají v dubnu 2006 šesté studiové album You in Reverse nahrané v Portlandu v roce 2004.

Untethered Moon vyšlo v dubnu 2015 a bylo nahráno v trojici Martsch, Albertini a Gere. Ve stejném složení pak skupina koncertuje v roce 2016.

Brett Netson a Jim Roth odcházejí z kapely v druhé polovině roku 2015

Martsch jako vlivy cituje hru J Mascise z Dinosaur Jr., Neila Younga, Pavement a Camper Van Beethoven. Mnohé z písní svých idolů Built to Spill hráli, mimo jiné od těchto kapel a umělců - Dinosaur Jr., Elliott Smith, Blue Öyster Cult, David Bowie, Camper Van Beethoven, the Cure, Captain Beefheart, Caustic Resin, Cheap Trick, the Clash, Brian Eno, Vince Guaraldi, the Gladiators, M.I.A., Macy Gray, Elton John, George Harrison, New Order, Skip James, Daniel Johnston, John Lennon, Love as Laughter, Lynyrd Skynyrd, Heavenly, Steve Miller, Grateful Dead, Cat Stevens, Modest Mouse, Ozzy Osbourne, the Smiths, Talking Heads, the Velvet Underground, Metallica, Creedence Clearwater Revival a Neil Young.

Built to Spill byli naopak označeni jako vliv a vzor těmito kapelami - the Ataris, Modest Mouse, JANK, the Strokes, Brand New a Death Cab for Cutie. Rapper Cage ve své písni "Ballad of the Worms" přímo od Built to Spill nasamploval "I Would Hurt a Fly."

Dodal: Michal Rejzek
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

BUILT TO SPILL

Sobota 18. 5. 2019
Vstup: 440 - 540 Kč
Vystupují:
Built To Spill (USA)
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
NOVÉ SOUTĚŽE
PETE TONG, Roxy
1 x 2 vstupy
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2020   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika