Benefiční koncert sboru APSORA pod vedením Idy Kelarové a Romano Rat

Benefiční koncert sboru APSORA pod vedením Idy Kelarové a Romano Rat

02. 06. 2005  |  Autor: erow  |  Komentáře (0)
Koncert „Amari famelija“ ( Naše rodina ) se uskuteční v neděli 19.června 2005 od 19:00 hod. v kostele svatého Prokopa na Sladkovského náměstí, v Praze 3 – Žižkově.
Profesionální sbor amatérských zpěváků „Apsora“ ( romsky „Slzičky“ ) vznikl před dvěma lety a dnes má za sebou přes dvě desítky koncertů. Pod vedením Idy Kelarové, nekorunované královny rom – jazzu, vystupuje na benefičních koncertech v Čechách na Slovensku a v letošním roce poprvé i v zahraničí v Berlíně, kde vznikla jeho mladší sestra německá Apsora.

Apsora je jediným sborem, který má na repertoáru původní romskou tvorbu. Pilířem repertoáru jsou písně z pera romského skladatele kytaristy, zpěváka a pedagoga Desideria Duždy, který na koncertě vystoupí společně s romskou kapelou Romano Rat.

Absolventi workshopů a seminářů Mezinárodní školy pro lidský hlas – International School for Human Voice, tak zúročují dlouholetou pedagogickou a terapeutickou činnost její zakladatelky Idy Kelarové a doslova tak naplňují její motto: „Otevři své hrdlo, otevři své srdce, ničeho se neboj a zpívej“.Je to společenství lidí, kterým není lhostejný dnešní svět a kteří věří, že děti jsou naší budoucností. Proto podporují a spolupracují s o.s. Miret jehož uměleckou ředitelkou je Ida Kelarová.

Miret podporuje mladé talentované romské umělce, napomáhá integraci menšin do majoritní společnosti, seznamuje společnost s romskou kulturou a jejími kořeny, ale především zaměřuje své aktivity právě na děti. Čtvrtým rokem je spoluorganizátorem letního dětského tábora a umožňuje přibližně stovce romských a neromských dětí z dětských domovů a sociálně potřebných rodin prožít část léta v krásném prostředí na hradě Svojanov. Děti získávají zkušenosti spojené se širokým spektrem uměleckých činností, zaměřených na podporu jejich talentu a dovedností. Učí se komunikaci a porozumění tak, aby nemusely žít ve strachu. V dnešní době je považována výchova dítěte k tomu, aby mělo své srdce otevřené, za naivní a hloupé a nepatřící do tohoto světa, my chceme dokázat opak. Předávat lásku a pomáhat druhým znamená obdarovat a milovat sám sebe.

V roce 2004 se dětský tábor mohl uskutečnit díky tomu, že se během roku podařilo „vyzpívat“ dostatečnou finanční částku.Pro rok 2005 potřebujeme částku 300.000,-- Kč.Nadace Divoké husy podpořila vánoční koncert uspořádaný v kostele sv. Prokopa a zdvojnásobila výtěžek akce, na kontě sdružení přibylo 143.000,-- Kč. Letošní lednový a dubnový koncert v Berlíně nám vynesl 91.000,--Kč.

Každý koncert je důkazem, že síla lidského hlasu nezná hranice, a že hlas má obrovskou sílu. Zpěvem můžeme bojovat proti rasismu, diskriminaci i strachu.Nespoutaná radost, smutek, láska, zlost, vášeň, slzy, touha po společenství, to vše pocítíte a přitom nemusíte rozumět romskému jazyku, tak jako většina účinkujících.Při koncertech Apsory zatoužíte měnit nejenom sebe, ale také svět kolem vás.

Česká a německá Apsora se koncem dubna rozrostla o izraelskou, společenský význam sboru nabývá světových rozměrů „Amari famelija“ je stále větší a to je dobrá zpráva.Koncert pořádá romské občanské sdružení Miret pro občanské sdružení Klub hurá kamarád za podpory Římskokatolické farnosti u sv.Prokopa.

Vstupenky jsou v předprodeji v Informačním centru v Celetné 14, Praha 1 a budou k dostání i v kostele před koncertem.Pro novináře je vstup volný, prosím, akreditujte se nejpozději do 13.00 hod. 17.6.2005
e-mail: press@apsora.org
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2021   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika