DJ Jerky M - rozhovor

DJ Jerky M - rozhovor

04. 06. 2005  |  Autor: erow  |  Komentáře (0)
Zde Vám přinášíne rozhovor s DJ Jerky M který je známý především styly Pumpin`House, Progressive & Tribal, Techno, Tech-Trance ...
Rozhovor s Jerky M

Ahoj Jirko, mohl by ses všem, kteří Tě ještě neznají představit?
Ahoj, narodil jsem se v sedmdesátých letech minulého století v Praze, po škole jsem trochu cestoval – Evropa, USA a potom většina mých aktivit směřovala k motorkám, u kterých již dnes nejsem, ale možná se k nim zase vrátím. Nicméně co se týká hudební scény, pamatuji si například úplné začátky akcí Pod Stalinem, tehdejší začátky Radia 1, klubu Bunkr, Repre, strahovského 007, klubu Újezd a jim podobných. Potom jsem z toho díky pracovní vytíženosti na chvíli “vypadl” a zpět jsem se k hudební (vlastně už taneční) scéně vrátil oklikou přes Londýnské taneční free parties, které jsem na přelomu tisíciletí navštěvoval. Dá se říct, že víc než rock nebo punk mě už v začátcích oslovovali elektronické a cross-overové partičky a také EBM (elektronik body music). Mezi mé nejoblíbenější patří asi Front 242, které jsem si kdysi moc užil na skvělém koncertě. To že jsme poslouchali Depeche Mode, Nine Inch Nails, Ministry, Nitzer Ebb, psychedelicky rockové Pink Floyd nebo industriální Einstürzende Neubauten spíš jen dokresluje změť, která se tady těsně před a po revoluci utvořila. Fungovaly tady půjčovny CD, takže materiálu na poslouchání bylo najednou víc než dost :o). Asi šlo hlavně o to “nebýt komerční” (určitě by se dalo dlouhé hodiny polemizovat o tom co to vlastně znamená :o)), ale taková byla doba a nikdo nad tím takhle nepřemýšlel. K djingu jsem se dostal v podstatě v roce 2000, když jsem se seznámil s kanadským kolegou, který mi ukázal jak to všechno funguje a zbytek už byl na mě.

Co je to Soundstrike?
Dobrá otázka… :o), Soundstrike je v podstatě projekt, pod jehož hlavičkou se odvíjejí mé hudební aktivity a v současné době hlavně také aktivity mého kolegy dje A-Mana, se kterým nejen trávíme velké množství času při tvorbě nových tracků a remixů, ale I společně vystupujeme “back 2 back” a postupně se snažímě, aby to celé dostalo ucelenou formu. Nicméně Soundstrike není uzavřený projekt, spolupracuji s několika dalšími kolegy, kteří jsou otevření nápadům, pomáhají organizovat naše akce a hlavně, a to bych chtěl zdůraznit, se dokážou přizpůsobit dané situaci, protože není nic horšího, než když si dj/djka hraje něco pro sebe a nespolupracuje s publikem, a že je tu takových nepočítaně…
Stylově bych Soundstrike nerad zařazoval, protože člověk se pořád vyvíjí… Nicméně já i A-Man používáme final scratch a CD playery, takže je od nás možno slyšet nejen barevně poslechové sety, ale při zvláštním požadavku od organizátorů také sety zaměřené spíše určitým směrem jmenovitě např: pumping house, progressive, techno, psytrance, sem tam I trochu breakbeatu… Nerad bych, aby si někdo myslel, že tady míchám jabka a hrušky, ale jde o to, jaké máme možnosti a jak jich dokážeme využít. Jsme tady především proto, že máme rádi taneční muziku a “baví nás bavit lidi”… :o)

Myslím, že Ti rozumím.Spolu se serverem www. poslouchej.net pořádáte akce s názvem Essence. Jak by jsi popsal tuto noc. Je něco, na co se její návštěvníci mohou opravdu těšit?
V podstatě to vyplývá z naší filozofie, která se týká všech akcí na kterých se podílíme. Nejde o to, aby tam návštěvníci chodili za bůhvíjakými “superstar djs” apod, ale aby věděli, že když přijdou na naší akci, tak se budou dobře bavit, zatancujou si a pobaví se s přáteli. Akce postupně neustále vylepšujeme (světla, zvuk, program) a navíc všichni kolegové co se mnou hrají na sobě pravidelně pracují, updatují svůj repertoár a sledují nové trendy a toho si velmi vážím. Takže chcete-li se dobře pobavit na různé taneční hudební styly, pak je Essence přímo pro vás!

Pro noc Essence jsi namíchal i speciální set, který bylo možno volně stáhnout po internetu. Vím, že vzbudil docela velký ohlas, spoustě
lidem se moc líbíl, mě nevyjímaje.Jedná se především o energický house.Jaký hudební styl Ti je vůbec nejbližší?

Docela mě to pobavilo, protože tenhle setík nebyl původně určený jen pro Essence, ale také jako promo set pro kluby a k poslechu pro kamarády. Překvapilo mě, když mi pak volal známý, který ho slyšel hrát v jednom pražském klubu, myslel si, že bude asi ode mě, ale nevěděl, že jsem jim ho dával… :o))
Má název Pumpin´ House, je to směs vocal house, tech-house, progressive a breakbeatu a ke stažení je stále na www.soundstrike.org v sekci download.Co se týká stylů, tak nejraději mám muziku, která “šlape”, to znamená rychlejší house, funky techno, tech-trance, ale velice rád si zahraju I vocal house progressive nebo psytrance, vše záleží na prostředí, lidech, požadavku organizátorů resp. dramaturgii té či oné akce…

Už o Tobě víme, že na scéně nejsi žádným nováčkem. Jak vidíš budoucnost taneční hudby obecně a jaké vnímáš rozdíly mezi současnou scénou a obdobím tak před 5 lety?
Myslím, že ještě nedávno spoustě djů prošlo to, že jejich hraní nebylo ani kvalitní a ani kreativní. Svůj vliv mělo nadšení lidí pro taneční scénu, spojené s přístupem médií, tomu se ale nevyhneme. Hlavně jde o to, že teprve nyní začíná být obecné povědomí o tom co je to kvalita a co ne, proto nastává velká selekce, někomu se daří dobře, ale ve většině případů tomu tak není. Jako v každé jiné činnosti, i zde se prosadí buď ti nejdravější nebo ti nejkvalitnější. Mnoho djů také žije z podstaty a využívají své dlouholeté přítomnosti na scéně – u nich platí to samé, buď tomu dají co je potřeba nebo budou převálcováni.

Z toho plyne i má další otázka.Jaký máš názor na to, že méně známí DJs, i když hrají dobře, se mohou jen těžko prosadit? Je opravdu potřeba mít kamarády promotéry, nebo známé DJe? Nebo je to podle Tebe úplně v něčem jiném?
To platí všude na světě stejně. Kontakty jsou velice důležité. Stejně důležité ale je to, aby dj, ať mladý nebo již zaběhnutý, měl co nabídnout, pracoval na sobě a vyvíjel se. Společně s pár známostmi to pak může znamenat cestu k úspěchu. Dobré je také být na správném místě ve správný čas, ale k tomu je také potřeba kus štěstí. V každém případě si nemyslím, že postupný vývoj je na škodu; umělec/dj si ustálí hodnoty a získá zkušenosti. Jen málo lidí má tak obrovský talent, že se během krátké doby dostanou rychle nahoru. U jiných, kteří takhle rychle “vyletí” za tím bývá často něco jiného…
Moje maminka říká: “pomož si sám a bude ti pomoženo,” a myslím, že má svatou pravdu…:o)

Určitě na tom něco bude.Má poslední otázka, kde všude Tě v blízké době můžeme slyšet?
Plánujeme poměrně hodně akcí od polosoukromých až po větší, ideální je sledovat www.soundstrike.org, kde jsou všechny termíny k nalezení. Mezi nejbližší veřejné akce patří ESSENCE v libereckém Liquidu a to 18.6., pak 25.6. hrajeme opět v té samé sestavě na táborské akci Crystal v klubu MC Orion a asi nejzajímavější pro poctivé clubbery, ale I náhodné návštěvníky Festivalu Carla Coxe bude oficiální afterparty. Tam se představím nejdříve na úvod na hlavní stagi a potom zřejmě také na vedlejší stagi, kterou již nyní připravujeme.Spolu se mnou ještě vystoupí A-man, Andrey, Mik-E a Izarp.Na posledně jmenované afterparty bych určitě rád představil společně s kolegou A-Manem některé tracky z naší vlastní produkce. Navíc máme velkou spoustu nové muziky, včetně nejnovějších tanečních hitů, které jsou na after party jako dělané :o))

Ok, budeme se těšit. Díky za rozhovor
Taky děkuju a budu se těšit na společné hudební zážitky!

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/jerky.jpg[/IMG]
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2021   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika