HVĚZDNÁ PĚTKA?

HVĚZDNÁ PĚTKA?

30. 06. 2005  |  Autor: Demno  |  Komentáře (0)
Po dlouhé neaktivitě jsem se Vám rozhodl naservírovat pár zajímavých filmových kousků, které jsou nejlépe hodnoceny na stránkách české filmové databáze! Jestli jste je již viděli můžete posoudit zda jsou tak dobré! Jestli ne, tak Vám vřele doporučuji jejich shlédnutí!
1. Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Mladý bankovní manažer Andy Dufresne je v roce 1947 souzen za chladnokrevnou vraždu své ženy a jejího milence, profesionálního golfisty Quentina. Přesto, že tento čin popírá a důkazy předložené obžalobou nejsou příliš spolehlivé, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Již první okamžiky za jejími mřížemi prozrazují, že se musí vyrovnat s tlakem, který na trestance vyvíjí ředitel Norton, jeho podřízení i někteří spoluvězni. Všechna utržená příkoří přežívá Andy mlčky, s tichým úsměvem, modřinami na tváři a s pocitem neviny. Na místní poměry až nezvykle klidné chování jej překvapivě sblíží s Redem, jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu...

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/ss.jpg[/IMG]

2. Forrest Gump (1994)

Zemeckisův film je brilantním shrnutím dosavadních režisérových poznatků o možnostech "comicsového" vyprávění. Formálně i obsahově nejméně konvenční z jeho snímků přesvědčuje komediálními gagy i naléhavě patetickým tónem. Jeho hrdinou je prosťáček Forrest Gump, typický obyčejný muž, který od dětství dělal, co se mu řeklo; do života si tak odnesl několik ponaučení své pečlivé maminky a osvědčené pravidlo, jež se mu hodí mnohokrát v nejrůznějších situacích: když se dostaneš do problémů, utíkej. Forrest se proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války a zoufalstvím nad matčinou smrtí. Vždycky je totiž někdo nebo něco, co po něm skutečně či obrazně "hází kameny"; nakonec však Forrest poznává, že jsou i jiná řešení situací než útěk. Svůj život spojuje s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstane provždycky jedinou láskou, s přítelem z vojny, černochem Bubbou, který dá směr jeho úvahám o lovu krevet, a s poručíkem Taylorem, jemuž ve Vietnamu zachrání život. Forrestova životní pouť od 50. do 80. let je koncipovaná jako totálně "bezelstné" vyprávění hrdiny, neschopného obecnějšího hodnocení situace. Forrest jako sportovec i jako válečný hrdina se setkává se slavnými lidmi, které nakonec vždycky někdo zastřelí (J.F. Kennedy, J. Lennon). Také jeho bližní umírají, ale on sám zůstává; empiricky se dopracovává od impulsivního "útěku" před životem k úvahám o lidském osudu a o Bohu. Soukromý hrdinův osud zároveň postihuje třicet let poválečných amerických dějin.

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/for.jpg[/IMG]

3. Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo, aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho, ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou..

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/prel.jpg[/IMG]

4. Tenkrát na Západě (1968 )

Snímek je stejně tak fantastický sám o sobě jako místo natáčení - Monument Valley. Je vynikající jako jeho obsazení a drsný v každém záběru starého dobrého západu. Henry Fonda hraje přesvědčivě tu nejtemnější postavu celé své dlouhé kariéry - naprosto nemilosrdného psychopata Franka, který bez jakýchkoli výčitek svědomí vyvražďuje celou rodinu. Jason Robards, míšenec, je ze strašlivého krveprolití křivě obviněn. Charles Bronson jako muž s harmonikou si pamatuje kruté týrání svého bratra. Tento mimořádný film, patří jistě k nejvýznamnějším snímků kinematografie.

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/tenkrat.jpg[/IMG]

5. Schindlerův seznam (1993)

Ten, kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět… Obecné poselství o lidskosti a slitování, o zrůdnosti genocidy a rasismu ve všech jeho podobách. Film nejen o Židech a jejich utrpení… Proslulý film Stevena Spielberga oceněný sedmi Oscary. Adaptace novely Thomase Keneallyho vypráví strhující příběh německého průmyslníka (moravského rodáka) Oskara Schindlera, který za 2. světové války zachránil stovky Židů před koncentračními tábory. Kdo je to vlastně Oskar Schindler, ptali se zpočátku rozpačití nacističtí pohlaváři a pokládali tak otázku, která není zcela zodpovězena ani v závěru filmu. Chtěl vydělat na válce, ale nechtěl prodat vlastní život! Byla jeho póza charismatického podnikatele, který výhodně vykupuje židovské dělníky z předsálí plynových komor, pravdivá (a do jaké míry? ) nebo to byl vědomý postoj člověka, jenž na hranicích svých možností koná dobro? Člověka, který se pohybuje se stejnou samozřejmostí ve vile masového vraha Amona Goetha jako v šmelinářském zákulisí černého trhu? Kolik je v této protikladné postavě německého podnikatele a spasitele hrdinství, patosu, přetvářky a pravdivého lidství? A Spielberg (naštěstí) neusnadňuje a nezjednodušuje hledání těchto odpovědí – naopak! Tlumí ilustrativní nápovědu hereckých kreací a nebuduje schematický mýtus „válečného hrdiny“.

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/shind.jpg[/IMG]
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2021   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika