OSKAROVÉ PECKY

OSKAROVÉ PECKY

30. 06. 2005  |  Autor: Demno  |  Komentáře (0)
Sledovali jste někdy předávání Oskarů? Zaujala Vás nefalšovaná americká show vysoké společenské úrovně? A víte, který film byl v celé historii nejúspěšnější?
11 Oskarů

Ben-Hur, MGM, 1959 (12 nominací)

Ben Hur je mírumilovný syn z bohatého a významného židovského rodu Judeje. Nešťastnou shodou okolností, a také proto, že brání stará práva židů proti Římanům, je odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svoji svobodu v šíleném závodě kvadrig se sadistickým Římanem Messalou (Stehen Boyd). Vede svůj národ proti hněvu Římanů, ocitá se na pokraji neštěstí a prožívá nesčetná dobrodružství. Jeho příběh se mísí s osudem Krista a počínajícím křesťanstvím. Postupně se učí bojovat, milovat, nenávidět i odpouštět. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým, ale dobrodružným a napínavým příběhem, ale i dílem, které nepostrádá stále aktuální myšlenku lidské snášenlivosti a porozumění. Newtonův výkon působivě oživuje legendárního hrdinu Ben hura, je divoký i laskavý, silný i upřímný. V Hollywoodu do té doby nikdy nevznikl film, který by měl tak široký záběr, byl tak dramaticky působivý a výpravný jako Ben Hur.

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický
USA, 1959, 212 min
Režie: William Wyler
[b]Hrají[/b]: Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd, Hugh Griffith, Martha Scott, Cathy O`Donnell, Sam Jaffe, André Morell, Laurence Payne, Ralph Truman, John Le Mesurier, Ferdy Mayne, Giuliano Gemma

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/ben hur.JPG[/IMG]


Titanic[/b], 20th Century Fox/Paramount, 1997 (14 nominací)

Milostný příběh na nejznámější lodi světa! Poslechněte si příběh ženy, která katastrofu přežila a poznala se na právě nalezeném obrázku, který ležel po mnoho let na dně oceánu.
Byl obrovský a luxusní. Lidé o něm ve své pýše říkali, že je nepotopitelý. Když vyplouval Titanic na svou první plavbu, byli na jeho palubě také chudý Jack a bohatá Rose. On vyhrál lístek v pokeru, ona měla pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá. Prožili spolu nejkrásnější chvíle svého života a slíbili si, že se už nikdy nereozejdou - až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce, který Titanic neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila ve zběsilý a tragický boj o záchranu. Kolik jim zbývá? Hodina, možná dvě.

Drama / Romantický
USA, 1997, 194 min
[b]Režie[/b]: James Cameron
[b]Hrají[/b]: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Bill Paxton, Gloria Stuart, Frances Fisher, Bernard Hill, Jonathan Hyde, David Warner, Victor Garber, Danny Nucci, Suzy Amis, Ewan Stewart, Ioan Gruffudd, Richard Graham, Ron Donachie, Bernard Fox, James Cameron, Seth Adkins, Tricia O`Neil

[IMG]http://www.redakce.poslouchej.net/obr/titanic.JPG[/IMG]


[b]10 Oskarů[/b]

[b]West Side Story[/b], United Artists, 1961 (11 nominací)
Newyorský West Side je svědkem neustálých konfliktů dvou pouličních gangů. Tryskáči a Žraloci se nenávidí a není síly, která by změnila jejich nepřátelství. Riff přivádí mezi Tryskáče Tonnyho, avšak ten se na první taneční zábavě zamiluje do Marie, sestry Bernarda, vůdce Žraloků.Ten samozřejmě nepřipouští jinou možnost, než že si Maria najde přítele mezi Portorikánci v gangu Žraloků. Málokterý muzikál byl na Broadwayi úspěšnější než West Side Story.Filmové ztvárnění proto na sebe nenechalo dlouho čekat a bylo triumfem. Podíl na tomto úspěchu má kromě hudby Leonarda Bernsteina i skvělá a často napodobovaná choreografie Jerome Robbinse.
Příběh Romea a Julie z newyorské čtvrti West Side patří dnes k legendárním snímkům americké kinematografie.

Muzikál / Romantický
USA, 1961, 151 min
[b]Režie[/b]: Jerome Robbins, Robert Wise
[b]Hrají[/b]: Natalie Wood, Russ Tamblyn, Rita Moreno, George Chakiris, Simon Oakland, John Astin


[b]9 Oskarů[/b]

[b]Gigi[/b], MGM, 1958

Muzikál zasazený do Paříže roku 1900 zobrazuje život sličných kurtizánů a rozmařilých kavalírů. Ztřeštěná Gigi, ač je napůl , ještě dítě, právě procházíškolením na takovou dokonalou dámu. Brzy však zjistí, že je lepší být přitažlivá a vdaná. A touží po tom, co za prachy nekoupíš.

[b]Poslední císař[/b] (The Last Emperor),Colombia; 1987

Příběh o bezmoci jednoho z nejmocnějších mužů světa. Pchu-I.
V roce 1908 ve třech letech dosedl na trůn chátrajícího čínského impéria a o tři roky později z něj byl svržen. Republika nechala bývalého císaře přežívat v izolaci Zakázaného města, celý život byl někým formován a omezován. Iluzi důstojnosti mu vrátili až japonští okupnati, kteří z něj učinili císaře loutkového státu Mandžukuo.
Po válce jako prominentní válečný zločinec Pchu-I prošel převýchovou skončil jako zahradník v pekingské botanické zahradě a jako pokojný řadový občan Maovy činy.


[b]Anglický pacíent[/b] (The English Patient), Miramax; 1996

Druhá světová válka už končí, přesto si miny na opuštěné silnici vybírají stále svou daň. Mladá zdravotní sestra - francouzská Kanaďanka Hana, doprovází těžce zraněného muže a protože i zde přijde o své nejbližší, věří, že je prokletá. Každý, kdo k ní pocítí lásku, je odsouzen k smrti. Proto se rozhodne opustit své přátele a kolegy a odveze do starého opuštěného toskánského kláštera svého pacienta. Má pocit, že tak je to správné - ukrýt se zde a věnovat se péči o muže, který si nepamatuje na své jméno, ani na svůj život. Hana mu chce vytvořit podmínky nejen pro důstojnou smrt, ale snaží se ulehčit a zpříjemnit mu i poslední okamžiky života. Čte mu proto z jeho knihy, která je jedinou stopou k minulosti. Herodotovy dějiny, které má tenhle anglický pacient u sebe, jsou plné osobních dopisů, kreseb, map a fotografií.
Ve chvíli, kdy mu Hana začne předčítat, pacient si jako zázrakem začíná vzpomínat na útržky minulých událostí - na své přátele, povolání, cestu do Afriky, kde vzplane láskou ke krásné, čerstvě provdané Angličance, ženě svého kolegy.
Právě tenhle příběh zapovězených vášní a osudové lásky se tak stává ústředním motivem filmu, není ovšem zdaleka jediným zajímavým vztahem, který snímek nabízí. Klid kláštera navíc narušuje i náhlá přitomnost tajemného cizince, jehož jediná myšlenka se soustředí na odplatu za nejasnou zradu, jejímž původem je snad právě onen anglický pacient.
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2021   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika