První pražský „urban culture“ festival se jmenuje MOVE !

První pražský „urban culture“ festival se jmenuje MOVE !

14. 06. 2005  |  Autor: erow  |  Komentáře (0)
Palác Akropolis, Gato Loco Productions a Retro 2000 se rozhodli ve dnech 15. – 17. září 2005 uspořádat „festival bez velkých hudebních hvězd“, zato s účastí neokoukaných a zajímavých umělců z různých evropských metropolí.
Při tvorbě koncepce prvního „urban culture“ festivalu se setkaly dlouholeté zkušenosti, snaha o inovaci a mezinárodní přesah aktivit trojice producentů. Festival MOVE by měl na tři dny propojit nejznámější pražské klubové scény, mezi něž budou rozděleny jednotlivé festivalové sekce. V klubech Abaton, Matrix, Palác Akropolis, Rock Café a Roxy tak dostane slovo nejen tepající dřeň evropských klubových scén, ale také další neodmyslitelné součásti dnešního života ulice zahrnující výtvarné umění, tanec nebo extrémní sporty.

Na zahajovacím koncertu v Paláci Akropolis vystoupí 15. září kanadský hudebník, producent a DJ s tureckými kořeny Mercan Dede. V jeho skladbách se snoubí současný ambientní sound s tradičními tureckými nástroji, jako jsou kanun (citera), ney (rákosová flétna), klarinet, darbuka (malý bubínek) či další orientální perkuse.

O dalších zajímavých účinkujících festivalu MOVE budeme průběžně informovat.

Profil kanadského hudebníka MERCAN DEDE (Can/Tur)

Z Turecka pocházející kanadský hudebník, producent a DJ Mercan Dede vstoupil poprvé do hudebního světa v polovině osmdesátých let jako DJ pod pseudonymem Arkin Allen. V roce 1987 vydal - již jako Mercan Dede - své první album Sufi Dreams. Jednalo se o minimalistické techno okořeněné zvukem rákosové flétny. O rok později již zakládá skupinu The Mercan Dede Ensemble složenou ze svých přátel a dřívějších spolupracovníků z Turecka a Kanady.

Mercan Dede věří, že pokud spojíte digitální, elektronické zvuky s těmi lidskými, vycházejícími z ručně vyrobených nástrojů, vytvoříte univerzální jazyk, který propojí staré a nové, minulost se současností, východ se západem. V jeho skladbách se snoubí současný ambientní sound s tradičními tureckými nástroji, jako jsou kanun (citera), ney (rákosová flétna), klarinet, darbuka (malý bubínek) či další orientální perkuse.

Cílem Mercana Dedeho i jeho Ensemblu je vytvořit prostředí, v němž je tvořena hudba oproštěná od svazujících žánrových kategorií. Pro své propojování elektronické hudby s východním folklórem nacházejí inspiraci v poselství perského filosofa a básníka ze 13. století Rumiho, které se v průběhu uplynulých staletí rozšířilo do celého světa. Je to „dervish“, což znamená práh. Nejdůležitějším cílem každého Súfisty je dosáhnout právě tohoto bodu, ve kterém se jeden svět stává dalším…

V roce 2001 vystoupil Mercan Dede na Montreal Jazz Festivalu, o rok později na hudebním trhu WOMEX World Music v německém Essenu. Dede spolupracoval s řadou světově uznávaných hudebních osobností jako např. Peter Murphy, Natacha Atlas, Maharaja, Mich Gerber či Omar Sosa. V roce 2003 uskutečnila kapela letní turné, jež zahrnovalo festivaly ve Švýcarsku, Itálii, Makedonii, Německu, Holandsku, Španělsku a Británii. V lednu loňského roku vystoupili v New Yorku na world music maratonu GlobalFest.

Mercan Dede byl Tureckým ministerstvem kultury jmenován hudebním ředitelem projektu Güldestan. Tento projekt má za úkol reprezentovat tureckou kulturu a umění po celém světě.
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
JE ČAS VYRAZIT NA
MP3 DOWNLOAD
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2021   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika