Fresh Film Fest oznamuje první program

Fresh Film Fest oznamuje první program

16. 06. 2010  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Letošní sedmý ročník Mezinárodního festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest bude mít poprvé ve své historii spojovací téma v dramaturgii. Bude jím základní prvek každého příběhu - hrdina. Jako příklad v programu festivalu může sloužit celovečerní debut Defendor v hlavní roli s Woody Harrelsonem, který prochází proměnou z obyčejného muže v superhrdinu.
Festival, který nabídne více než 200 filmů, bude probíhat od 25. do 29. srpna na šesti festivalových místech poprvé v Praze. V mezinárodních porotách zasednou například režisér a scenárista Christoffer Boe, oceněný na festivalu v Cannes, režisérka Michaela Pavlátová nebo herečka Martha Issová. Úplnou novinkou je porota složená ze spisovatelů. Tzv. filmovou Lekci letos udělí režisér Petr Zelenka.

„Každý film má svého hrdinu nebo antihrdinu a Fresh Film Fest neudělá nic jiného, než že na hrdiny ukáže prstem, popostrčí je na červený koberec a rozevře oponu,“ říká umělecký ředitel Jan Stehlík. Vedle Defendora kanadského režiséra Petera Stebbingse, který bude uveden v soutěžní sekci debutů Fresh Generation, a dalších filmů se objeví toto téma i v nesoutěžních sekcích. „Hrdinské“ filmy budou v blocích označených přívlastky, jež prozradí na jaký druh hrdinů se těšit. Například blok Drsní bude věnován žánru hororu a thrilleru, blok Ojedinělí nabízí díla hrdinů za kamerou - vítězné filmy studentské sekce letošního festivalu v Cannes.

Fresh Film Fest letos udělí ceny ve čtyřech soutěžních sekcích. Fresh Generation (soutěž prvních a druhých celovečerních filmů), dále Hlavní mezinárodní studentská soutěž (soutěž hraných a dokumentárních filmů), kde bude Českou republiku reprezentovat film Příznaky studenta FAMU Tomasze Winského, Theatre Optique (soutěž animovaných a experimentálních filmů) a novinkou pak bude Fresh Czech (soutěž tuzemských studentských filmů). V porotě debutů zasedne kromě Christoffera Boe z Dánska, který získal v roce 2004 na festivalu v Cannes hlavní cenu za svůj debut Rekonstrukce, například režisérka a animátorka Michaela Pavlátová. V porotě hlavní mezinárodní soutěže zasedne mj. Martha Issová, která byla před dvěma lety oceněna za hlavní herecký výkon ve filmu Děti noci na filmovém festivalu v Karlových Varech. Novinkou je porota české filmové soutěže Fresh Czech složená ze spisovatelů, které jejich literární tvorba spojuje i se světem filmu. Účast v ní přijali například Jaroslav Rudiš nebo Petra Soukupová.

Vzrůstající respekt Fresh Film Festu potvrzuje letošní rekordní počet přihlášených filmů, kterých je 1 172 a přišly ze 60 zemí. Největší podíl mají snímky z Evropy, kterých je více než 700. Z nich je nejčastěji zastoupeno Německo (207), dále pak Česká republika (151), z neevropských zemí Izrael (50), přihlášení jsou i tvůrci z Bangladéše, Gruzie, ale i Vietnamu.

„Festivalové projekce nebudou poprvé na jednom místě, ale v různých částech Prahy, festival tak bude v pravém slova smyslu fresh, neuzavřený, poskytující volný prostor a možnost volby a pohybu,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta. Festivalovými a tedy filmovými místy pětidenní filmové přehlídky bude Palác Akropolis, kina Aero a Světozor, Divadlo Ponec, pro účely festivalu vybudované Letní kino na Parukářce s nafukovacím plátnem a Nová scéna Národního divadla. Doprovodný hudební a divadelní program bude probíhat v Paláci Akropolis a Divadle Ponec. Záštitu nad letošním Fresh Film Festem převzal radní pro oblast kultury hlavního města Prahy Bc. Ondřej Pecha.

Filmovou Lekci, ve které známá osobnost vybírá celovečerní nebo krátkometrážní filmy, jež ji ve své době významně zasáhly nebo ovlivnily, letos udělí Petr Zelenka. Vybral filmy (Dobrodružství s nahým klukem, Muž, který stoupl v ceně, Moderní byt) pro mnohé zcela neznámé postavy české kinematografie - režiséra Jana Moravce. Festival připomene i úplné začátky Zelenkovy režijní tvorby, v programu uvede Visací zámek, Mňága Happy End a také Knoflíkáře.

Organizátoři festivalu oslovili prestižní britský svaz kritiků v čele s uznávaným kritikem Jasonem Solomonsem (Observer, Guardian) k vybrání pěti krátkometrážních filmů z celého světa, které budou uvedeny pod názvem Critics‘ Circle Choice. Výjimečný filmový zážitek nabídne sekce Fresh Classics, ve které budou uvedeny celovečerní filmy z celého světa stojící většinou mimo pozornost českých distribučních společností. V rámci sekce Face 2 Face, kde pedagogové vybírají krátké filmy svých studentů a ti vybírají filmy onoho učitele, se poprvé festival zaměří vedle českých i na slovenské a polské školy. Z českých pedagogů se programu zúčastní například Vít Klusák, ze slovenských Stanislav Párnický.

Nejenom v Praze a mimo festivalový termín se budou moct v létě lidé setkávat s festivalem v rámci divácky úspěšných filmových procházek, kdy se na nejrůznější fasády budov promítají ve večerních hodinách krátkometrážní filmy. Letos se Fresh Film Walk bude konat v Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Kutné hoře, Kolíně a Šumperku. Série procházek odstartuje už 26. června v Praze v rámci festivalu United Islands. Novinkou letošního roku je filmová projížďka na kolech Fresh Film Ride, která proběhne 10. července také v Praze.

Filmy z Fresh Film Festu budou letos již počtvrté představeny pod názvem Fresh Selection jako součást oficiálního programu 45. MFF Karlovy Vary. Jedná se o jakousi filmovou ochutnávku z programu nadcházejícího 7. ročníku festivalu. Mezi pěti vybranými je například animovaný film Kristiny Dufkové Usnula jsem nebo australský film Hlouběji než včera režiséra Ariela Kleimana.

www.freshfilmfest.net

Dodal: Martina Reková, 4Press
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

FRESH FILM FEST

Středa 25. 8. 2010 až Neděle 29. 8. 2010
Vstup: 150 - 590 Kč, 69 Kč - jedno představení
Vystupují:
festivalu debutů a studentských filmů
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2020   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika