Zoomujeme na Deadmau5

Zoomujeme na Deadmau5

22. 03. 2009  |  Autor: redakce  |  Komentáře (0)
Říká se o něm, že je největší talent poslední doby. Svou různorodou tvorbou přesně odráží dnešní taneční scénu. Skládá hit za hitem a především baví. Sází totiž na propracovanou show, netradiční postupy a moment překvapení. Citadela nemohla pozvat aktuálnější hvězdu než je Deadmau5. Pojďme se podívat, kdo to vlastně je.
Temně hučí Niagara
Joel Zimmermann pochází z Kanady, narodil se v roce 1981 v Ontariu, přímo u Niagarských vodopádů. K taneční hudbě přičichl, když si doma pouštěl otcovy synth-popové desky. Od mládí se zajímal o grafický design, počítače a nové technologie. Fascinovala ho média a snil o tom, že se jednou stane úspěšný právě na tomto poli – to ještě nevěděl, zda na to půjde přes grafiku a design nebo úplně jinak. Jeho okruh zájmů je totiž velmi široký, ale zároveň je typ člověka, který u ničeho nezůstává napořád a potřebuje stálou změnu. Takže se může klidně stát, že jednoho dne sekne se skládáním a půjde třeba navrhovat design. Jeho první kontakt s médii se odehrál v rozhlase, když se stal spoluautorem pořadu Party Revolution vysílaném na Niagarské stanici The Planet 101.1 FM.

deadmau5

Cesta k mrtvé myši
Úplně na začátku mladý Joel prezentoval svůj talent a raná díla na tzv. demoscéně – v okruhu počítačových nadšenců, kteří si prostřednictvím Internetu nekomerčním způsobem vyměňují a hodnotí svou produkci. Komunikují už desítky let prostřednictvím IRC chatu, kde měl Joel původní scenerský nick Halcyon441. Jednou z nejčastějších otázek, které dostává v rozhovorech, je právě dotaz na původ podivné přezdívky Deadmau5. Ta vznikla tak, že Joel jednou na IRC popisoval, jak hledal původ zápachu ve svém pokoji a i když ho převrátil naruby, zdroj nenašel. A pak jednou, když měnil grafickou kartu ve svém PC, objevil uvnitř myš, která tam kdysi vlezla, aby si přišla pro smrt. Historka se hodně rychle rozšířila a její autor byl rázem „ten s tou mrtvou myší“. Nezbývalo než si začít říkat Dead mouse, zkrácením z toho vzniklo Deadmau5.

Úspěch berlínského faxu
Eklektický mladík se plně soustředil na tvorbu hudby a jeho první oficiálně vydaná díla nesou datum vzniku rok 2006. Snaha přinesla první ovoce na počátku roku 2007, kdy oficiálně vyšla skladba Faxing Berlin. Chviličku poté se nic moc nedělo, raketový start mrtvé myši však záhy odstartoval Pete Tong, legendární moderátor britského BBC Radio One, který skladbu prezentoval v éteru a způsobil tak dokonalé šílenství, které snad v historii klubové scény nemá obdoby. Deadmau5 nelenil a zahájil distribuci svých tracků na Internetu zároveň s rozjezdem svého labelu Mau5trap Recordings. Z prakticky neznámého producenta se během jediného roku stala nejžádanější světová ikona taneční hudby se skladbami na nejméně patnácti prestižních tanečních kompilacích.

Precizní fúze stylů
Deadmau5ova hudba je líbivá, ale stylově dost těžko zařaditelná. Rád si bere trochu z progressivu, trochu z houseu, nebojí se ani tranceových linek a samozřejmě brousí do techna i minimalu. A tancechtivým lidem se právě tato kombinace velmi zamlouvá, Deadmau5ův zvuk zní neotřele a přináší energii i krásné melodie, které se okamžitě vryjí do paměti. Samostatnou kapitolou jsou jeho skvělé remixy, díky nimž byl dokonce nominován na prestižní cenu Grammy. Nejprestižnější portál pro DJe Beatport zveřejnil, že skladba Faxing Berlin se stala vůbec nejprodávanějším singlem a Deadmau5 nejvlivnějším producentem. Další ocenění ze všech stran brzy na sebe nenechaly dlouho čekat. Blíže se s nimi seznámíme v dalším dílu tohoto článku, kdy se také například podíváme na kloub Deadmau5ově elektronické myší hlavě.

www.deadmau5.com

Dodal: Dalin Vajčner, Apokalypsa, s.r.o.
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

CITADELA

Sobota 30. 5. 2009
Vstup: Předprodej 460 Kč + poplatky, na místě 600 Kč
Vystupují:
Deadmau5, Mac & Taylor, Michael Burian, Lucca, Michal Poliak, Ladida, Orbith, Agent, Misa Salacova, Jerry, Golpe, Groove Dan, Sten & The Keeper, Michael Scuberman
Další informace
0 KOMENTÁŘŮ
DISKUZE
Jméno:
Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2020   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika