Roman Rai a Dan Cooley o Roxy na Apokalypse

Roman Rai a Dan Cooley o Roxy na Apokalypse

07. 05. 2007  |  Autor: redakce  |  Komentáře (1)
Na šestadvacátém pokračování Apokalypsy bude druhá stage v podání pražského klubu Roxy, takže se pořadatelé brněnské Apokalypsy zeptali zástupců tohoto klubu několika otázkami na Roxy stage, jejich názory na Apokalypsu a další, které naleznete v článku.
Pointa tohoto rozhovoru je ve spojení dvou - troufám si říci - legendárních značek. Apokalypsa a Roxy. Nejprve mne zajímá jedna věc...Jako rezidentní dj Roxy máš jistě mnohem více zažité právě klubové parties. Jaký je podle tebe nejzásadnější rozdíl mezi halovou akcí a klubovkou? Samozřejmě kromě počtu lidí…

Dan Cooley: Pokud bychom tedy pominuli počet lidí, tak zásadní rozdíl vnímám hned v několika rovinách. Ta první je asi hlavní čas, tedy doba, kdy lidé přicházejí. Pražský klubový standard bývá okolo půlnoci, halová akce se myslím začíná plnit cca o hodinu dříve. Výhodou halovky je rozhodně možnost představit publiku vedle domácích djs hned několik zahraničních hostů, a to si třeba standardní klubová noc v Roxy za vstupné okolo 200czk dovolit nemůže. Počtem světel, videoprojekcí, dekoracemi je halovka vždy mohutnější, na druhou stranu má klubová noc větší potenciál v té klasické sounáležitosti lidí na místě. Zaběhlá halová noc typu Apokalypsa má cca dvou až tří měsíční periodicitu, Roxy promotion se musí každý měsíc poprat s minimálně osmi klubovkami měsíčně, shrnuto ročně okolo 100 parties.

Roman Rai: Určitě mám radši klubové akce… Cítím se na nich pohodlněji :) Proti halovkám nic nemám, ale je fakt, že většinou mne linup osobně moc neoslovuje. Jinak je hraní na velké akci prostě trošku jiné, než v klubu... Ale baví mne obojí...

Přestože budeš hrát na druhé stagi, která se dá spíše přirovnat ke klubu, ti, co na Apo přijdou, jsou zvyklí na atmosféru velké akce. Míníš nějak přizpůsobit svůj set odlišné situaci, než bývá na tvé domácí půdě? Nebo nekompromisně představíš svou vizi a ukážeš, jak to má podle tebe vypadat? Jednodušeji...hodláš do Boby přenést atmosféru Roxy?

Dan Cooley: je tedy dost zapeklitá otázka:o) Myslím, že kombinace obou bude tím pravým ořechovým, ale uvidí se až na místě. Rozhodně chci, aby to lidi bavilo, a to je myslím hlavní, na co je potřeba se soustředit.

dan cooley

Roman: Rai: No já jsem typ dje, který se vždy trošku přizpůsobí výběrem tracků, kterých vlastním opravdu nespočet :) Kupuju si hodně hudby co mne baví a pak se snažím pomocí té hudby pobavit i lidi… Výběr tracků tedy bývá často různorodý. Na second stagei v Boby jsem nehrál celkem dlouho, uvidím tedy a nechám se překvapit.

O Roxy se říká, že má naprosto jedinečnou atmosféru. Ti, kdo pamatují nejznámější noci, jako byl Shake, Zen, nebo dnes například Climax, nedají na tento podnik dopustit. Čím to je? Je to zásluhou pouze klubu a djs, kteří zde hrají?

Dan Cooley: Hlavní zásluhu má samozřejmě prostor jako takový se svými dispozicemi a s ním související kouzlo atmosféry. Stačí sejít po schodech dolů a člověka to prostě vtáhne samo. Co se djs týče, tak zde hrají profesionálové z řad domácích i zahraničích, vyjmenovávat asi netřeba a pokud se klub naplní aspoň ze dvou třetin, tak bývá o dobrou atmosféru vždy postaráno. Samozřejmě, že roky 1998 až cca 2001 už těžko vrátíme, to byla asi klubová euforie na vrcholu a navíc odrostla jedna poctivá generace kluberů, kteří mají dnes už zcela odlišné životní starosti i radosti. To byla velmi silná komunita, odrostlá na porevoluční euforii. Pokud bych se vrátil k současnému stavu, tak Roxy si zakládá na vození djs a producentů v jedné osobě, kteří dali světu hudby víc než jen pár sezónních hitů. Občas novináři, či hudební vizionáři volají po tzv. nových jménech a já říkám fajn. Tak tedy dovezeme minimalistického Trontemollera nebo electro Booka Shade, ale lístek bude stát okolo 500czk. Pak zase budou všichni nadávat, že jsme přehnali cenu vstupného. Je to trochu začarovaný kruh, protože ceny umělců šli hodně nahoru a lidé jsou navyklí zaplatit vyšší cenu vstupu pouze u koncertů nebo na velkokapacitních akcích či festivalech.

Roman: Rai: Za prvé Roxy má skvělou atmosféru už samotným tím úžasným prostorem. Když pak dj zahraje dobře a je dost lidí, vše se pak násobí. Ten samotnej výkon djs a ty samí lidi si myslím, že by asi neprožili tu samou atmošku někde v tovární hale třebas :) Ten prostor dělá prostě svý... A za druhé, neméně podstatné je, že produkce Roxy vždy sázela především na kvalitu a ne na komerci. Naštěstí stále hodně lidí toto oceňuje a jsou to podle mne především ti lidé, kteří tu dobrou atmosféru dokáží v klubu navodit.

Myslíš, že klub Roxy je stále tím, čím byl v době své největší slávy? Změnilo se nějak publikum, parties, atmosféra? A zajímá mne, které období bys označil jako nejlepší v jeho historii.

Dan Cooley: Tak v podstatě už jsem to popsal v minulé odpovědi. Doba je jiná, lidé se mění, hudba se mění. Píše se prostě rok 2007. Asi nejlépe to vystihnul jeden z mých přátel svým výrokem: „Jako bylo to dobrý, ale už mě to asi neposadí na zadek tak, jako před sedmi-osmi lety“. Tím je asi řečeno vše:o) Na druhou stranu jsou pořád akce, o kterých si lidé povídají ještě celý týden.

Roman: Rai: Samozřejmě, že se změnilo. Jako celá taneční scéna. To největší nadšení již dávno opadlo… změnilo se publikum… dospěla nová generace atd atd... Určitě nej éra Roxy byla v době Shake parties spolu se začátkem ostatních pravidelných nocí tam - popelka, climax, mix atd... To nadšení tenkrát bylo neuvěřitelné až nezdravě :o) Každý pátek, sobota, každý týden v měsíci 1000 lidi neustále ruce nad hlavou. Každému je jasné, že tato euforie je pryč a teď stojíme trochu víc při zemi, ale myslím, že to není na škodu :o)

roman rai

Ale zpět k Apokalypse. Jak vnímáš tuto akci?


Dan Cooley: Velká značka, o které se mluví s nejvyšším respektem a hlavně léta práce. Tak to má být, když něčemu věnuješ kus svýho pracovního života.

Roman: Rai: Musím se přiznat, že sem ještě na žádné nebyl, takže opravdu nemohu soudit. Ale těším se a jsem moc zvědavej :o)

Souhlasíš s názorem, že obří halovky jsou velkou konkurencí klubových parties a v podstatě klubů jako takových? Nebo je publikum tak rozdílné, že si nemohou konkurovat?

Dan Cooley: Obří halovky ubírají klubům návštěvy, o tom asi žádná. Na druhou stranu si navzájem vychovávají publikum. Pokud je v Praze obří halovka třeba s trance hudbou, tak je jasné, že víkend bude slabý. Není to tak vždy, ale stává se.

Roman: Rai: Těžko říct. Asi jak kde a jaké halovky atd. Fakt nedokážu posoudit..

Kdyby sis měl vybrat, zda Roxy stage na Apokalypse, nebo na obří pražské trance party, co by vyhrálo, a proč?

Dan Cooley: Mě se ta expanze Roxy do Brna líbí, takže volím Apokalypsu. Když jsem hrál na Apokalypse před několika lety, tak jsem dokonce zahlédl několik lidí v tričku Radia 1, na kterém v Praze vysílám. No může být lepší pocit? :o)

Roman: Rai: Bez komentáře

Jak vnímáš vývoj taneční scény u nás? Kvalitu jednotlivých parties, djs, nadšení lidí, přístup medií. Přál by sis, aby něco bylo jinak?

Dan Cooley: Přál bych si, aby všude vládl klid a mír na všech frontách a lidé si jen užívali zábavy, kterou jim pravidelně chystáme. Vývoj nedokážu odhadnout, lidstvo jako takové spěje mílovými kroky k a(A)pokalypse. Ale teď vážně. Je to na každém z nás, jak bude cokoliv v naší zemi vypadat.

Roman: Rai: V podstatě se dá říct, že bych si přál hodně věcí jinak. Rád bych, aby naše klubové publikum dospělo. Pořád všude slyšíme, jak máme skvělé obecenstvo a lidi na parties bla bla bla. Ale popravdě, u nás lidi z 90% reagují jen na rychlost a tvrdost. Lidi by měli víc vycestovat a kouknout se jak to funguje jinde

A na závěr. Kdybys mohl na Apokalypsu přenést jednu noc prožitou v Roxy. Která by to byla? Zkus nám ji alespoň takto přiblížit.

Dan Cooley: Zen2005 s Nickem Warrenem. To se nedá popsat, to se musí zažít a já tam byl stejně jako dalších několik set lidí, kteří byli pohlceni hudbou plné radosti, emocí a těžko někdy zapomenutelného prožitku.

Roman Rai: třebas předposlední Nick Warren v Roxy. Neuvěřitelný mejdlo, kde Nick ve finále zahrál ještě navíc od sedmi do osmi ráno rozlučkovej. No co vám mám povídat - house music rulezz :o)
INFORMACE K HUDEBNÍ AKCI

APOKALYPSA WATER GATE

Pátek 22. 6. 2007
Vstup: 349/449 kČ
Vystupují:
Monika Kruse (de), Weichentechnikk, Christian Fisher vs DJ Murphy, Ian Void, Mario Ranieri, Cmeen, Scorn, Jerry, Misa Salacova, Orbith, Dan Cooley, Loutka, Roman Rai, Axiom, Airto
Další informace
1 KOMENTÁŘ
DISKUZE
Jméno: Email:
Titulek:
Text:
Zadejte číslo 144:

07. 05. 2007 | 16:45:33
+0 | -0

Nick Warren

Jojo, sice v Praze jsem na Warrenovi nebyl, ale mam na nej podobne vzpominky. Je to neskutecnej bavic! Narozdil od mnoho sasku ale bavi hudbou a ne jen pouhym skakanim za mixakem a podobnych lacinosti.
SOUTĚŽTE
SOUVISEJÍCÍ OBSAH
TIPY NA ZAJÍMAVÝ OBSAH
REKLAMA   |   KONTAKT   |   ARCHIV   |   FESTIVALY 2019   |   RSS
ISSN 1801-6340, © Copyright Poslouchej.net 2003-2012
Webdesign a grafika